İç Yıldırımlık Sistemleri

Yıldırımdan korunma sistemleri, TSE nizamlarına uygun yapılmakta ve global standartlar dahilinde kurulumları yapılmaktadır. 4 farklı sistem ile bütünleşmesi sağlanan yıldırımdan korunma sistemleri; dış ve iç yıldırımlık sistemleri, topraklama ve eş potansiyel sistemleriyle birlikte kurulum edilir.

Yıldırımdan korunma sistemleri, nitelikli ve doğru projelerle yapılandırılmalıdır. Topraklama sisteminin doğru ve kaliteli materyaller ile yapılması, bina tipine göre dış yıldırımlık sistemlerinin sağlanması önem taşır. Ani aşırı gerilimden koruyucu olarak nitelendirilen iç yıldırımlık sistemleri, kademeli olarak yerleştirilmelidir.

İç Yıldırımlık Sistemleri

Yıldırım Kaynaklı Aşırı ve Ani Aşırı Gerilimler

Yıldırım deşarjları esnasında oluşan ani aşırı gerilimler, zamanın çok kısa sürelerinde gerçekleşebilmektedir. Mili saniyelerde oluşan yıldırımlardan korunmak için dış yıldırım ve iç yıldırım sistemlerinin nitelikli şekilde yapılması gereklidir.

İç yıldırımlık sistemleri hayati önem taşıdığı gibi, can ve mal kayıplarını önler. Mikro saniye zaman diliminde oluşan yıldırımlar, 2kA ila 200 kA arasındaki akımlar, ortalama 2 km’lik alanı etkiler. Haber ve iletim, elektrik ve güvenlik sistemleri gibi pek çok tesis, yıldırımdan etkilenebilmektedir. Yangın yahut patlamalar, elektrik ve elektronik devrelerde bozulmalar oluşabilmektedir.

Kaliteli ve TSE standartlarına uygun iç yıldırımlık fiyatları, can güvenliğini sağlayan unsurlar arasında olup, nitelikle seçilmelidir. Her binanın özellik ve yapısına uygun, proje dahilinde kurulmalıdır.

İç Yıldırımlık Sistemleri Nasıl Olmalıdır?

Aşırı gerilim parafudrları, herhangi yıldırım anında iletim sağlayarak söndürme sağlarlar. Faz- toprak ile nötr- toprak arasında konumlanan parafudrlar, sistemin zarar görmesini önleyen temel unsurlardır. Kademeli olarak uygulanan iç yıldırımlık sistemleri, DIN-IEC değerlerinde uygulanmalıdır. Yıldırım etkileri bu sistem sayesinde, kademeli olarak ve her kademede ani gerilimi azaltarak söndürme sağlar.

İç Yıldırımlık Sistem Sınıfları

Yıldırımdan korunma için uygulanan iç yıldırımlık sistemleri, 3 sınıfta değerlendirilir. Bunlar;

  • B sınıfı
  • C sınıfı
  • D sınıfı

Şeklinde olup; dışarıdan gelen yıldırımları önlemek, sistem içi etkileri önlemek ve hassas koruma için kurulurlar.

-Tip 1 Class: B sınıfı olarak bilinen iç yıldırımlık sistemleri, dışarıdan gelen yıldırım etkilerinden korunma sağlanması üzerine uygulanır. Ana panoda yer alan ve yapıya enerji giriş noktasında uygulanan korunma yöntemidir.

-Tip 2 Class: C sınıfı olarak nitelendirilen korunma kademesi, sistem içerisindeki aşırı gerilimlerden koruma sağlamak için uygulanır. Tali panolarda yer alan ve yapı içerisindeki enerji dağılım sistemlerinde uygulanırlar.

-Tip 3 Class: D sınıfı yıldırımdan korunma yöntemi, hassas korunma için uygulanır. Elektronik cihaz korunması için kurulurlar.

İç Yıldırımlık Sistemleri

Hangi Sınıf Koruma Sistemi Uygulanmalıdır?

Enerjinin dağılma noktaları ve bina içerisinde kullanılan devrelere göre iç yıldırımlıklar kullanılmalıdır. Dış yıldırımlık sistemi bulunan yapılarda kimi zaman B sınıfı kullanılmasına gerek yoktur. Doğrudan C sınıfı yıldırımlıklar kullanılabilir. C sınıfı ögelerin kurulması için B sınıfı ögeler ile en az 5 metre mesafe bulunması gereklidir.

İç yıldırımlık fiyatları baz alındığında yeni geliştirilen B+C sınıfı ürünler bulunmaktadır. Kaliteli ve yapıya uygun ürünler kullanmak hem ekonomik avantaj sağlar hem de can güvenliğinin nitelikle tesis edilmesine olanak sunar.

İç Yıldırımlık Sistem Fiyatları

Binalarda kullanılan elektronik cihazlara ve sistemlere göre, D sınıfı koruyucular kullanılmalıdır. Hassas koruma sağlayan bu sistemler, doğrudan cihazların korunmasını ve dolayısıyla mal güvenliğini sağlar. Pano ve priz tiplerinde ürün seçenekleri mevcuttur.

İç yıldırımlık sistemlerinde bütünsel olarak uygulanan D sınıfı ürünler, B ve C sınıfı koruma ögeleri kullanılmadan uygulanmaz. Her ürünün Türk Standartları Enstitüsü ve uluslararası (IEC) standartlarına uygun olması önem taşır. Can güvenliğinin sağlanması ve yangınların önlenmesi için kaliteli ürünlerle korunma sağlanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Topraklama Malzemeleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Elektrot topraklama malzemeleri, topraklama malzemeleri ve topraklama nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.