Güneş Enerjisinin Elektrik Enerjisine Dönüşümü

Enerji, tüm ülkelerin ortak sorunudur. Bu konuda yenilenebilir ve doğaya zarar vermeyen kaynaklardan üretim yapılması doğanın temizliği için ve tasarruf açısından ekonomi için oldukça önemlidir. Devletler bütçeleri gereği bu konuda çeşitli adımlarda bulunmaktadır. Ancak tüm ülkelerin doğal kaynakları ve iklim koşulları buna yeteri kadar müsaade etmeyebilir.

Yenilenebilir kaynaklardan enerji üretebilmek tüm ülkelerin ortak emelleri arasındadır. Bu kaynaklardan birisi de güneş enerjisi olmaktadır. Güneş ışınlarından faydalanarak elektrik üretebilmek ekonomiye büyük katkılar sağlayacaktır. Türkiye enerji kaynağının büyük bir kısmını yurt dışından elde etmiş olduğu doğal gazdan üretmektedir. Burada da dışa bağımlılık kaçınılmaz bir sondur. Bu açıdan dolayı güneş enerjisinden faydalanmak oldukça faydalı olacaktır.

Güneş Enerjisinin Elektrik Enerjisine Dönüşümü

Güneş Enerjisi Nerelere Kurulabilir?

Güneş ışınlarından faydalanabilmek için devlet çeşitli projelere imza atmaktadır. Türkiye, matematiksel konumundan dolayı güneş ışınlarını dike yakın bir açı ile almaktadır. Bu yüzden dolayı güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretmek oldukça mümkündür. Bu konuda elektrik enerjisinin yaklaşık olarak %10’luk bir kısmı güneş ışınlarından sağlanmaktadır. Devlet bu konuda gerekli alanları tespit ederek güneş ışığının en dik geldiği alanlara güneş panellerini kurmaktadır. Dört mevsimi yaşayan bir ülke olmasından dolayı bu konuda oldukça elverişli mekanlar bulunmaktadır. Şu an için panellerin maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı bazı şehirlere paneller kurulmuştur. Bu illerden birisi de Aksaray ilidir.

Nasıl Elektrik Üretilmektedir?

Öncelikle uygun alanla belirlendikten sonra bu noktaya devasa paneller kurulmaktadır. Paneller siyah renkte olması tercih edilmekte ve ışınları daha fazla çekmesi sağlanmaktadır. Güneş enerjisi siyah renk sayesinde paneller aracılığıyla apsorbe edilmektedir. Enerji paneller aracılığıyla ve bir akü ve çevirici ile mekanizma kurularak çevirme işlemleri yapılmaktadır. Burada en önemli etken aküdür.

Akü enerjisinin çevrilmesi konusunda oldukça önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda enerjinin depolanması, aşırı şarj durumlarının önlenebilmesi konusunda etkindir. Burada kullanılan aletler enerjinin çevrilmesi ve elektrik enerjisi çevrilmesini sağlamaktadır. Çevrilen elektrik şebeke ile alternatif akım alışverişi gerçekleşmiş olacaktır. Evirici sayesinde tüm düzenek kurulmuş olacaktır. Daha sonra uygun donanımlar ile elektrik enerjisi kaynağı dağıtılmaya başlanacaktır.

Güneş Enerji Sistemleri Nasıl Kurulabilir?

Bu konuda devlet de yeterince teşvik sağlamaktadır. Ancak kişilerde kendi imkanları dahilinde apartmanlarının ve evlerinin enerjisini güneş enerjisi ile sağlayabilirler. Ancak bu konuda ciddi bir maddi kaynağa sahip olmanız gerekmektedir. Bu kaynak apartmanlar için daha uygun ve az maliyetli seçenek olacaktır. Devlet tarafından kurulan bu sistemleri ise Elektrik Piyasası Denetleme Kurumu EPDK yönetmektedir. Güneş enerjisi elektriğe dönüştürülmesinde birçok farklı yöntemler kullanılmaktadır. Ancak en çok kullanılan yöntem ise fotovoltaik sistemleridir.

Güneş Enerjisinin Elektrik Enerjisine Dönüşümü

Dönüşüm Nerelerde Yapılmaktadır?

Güneş enerjisinden elektrik üretebilmek için tüm noktalar değerlendirilmektedir. Bu konuda özellikle caddelerin kenarlarında şehir aydınlatması için lambalarda kullanılacak enerjiyi de üretebilmek mümkün olacaktır. Büyük ülkelerde ise bu konuda elektrik enerjisi üretmeye daha çok yatırım yapılmaktadır. Güneş panelleriyle elektrik üreten ağaçlar vb çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Okulların elektriklerinin hastanelerin ve özellikle kamu kurumların elektriklerinin üretilmesinde kullanılmaktadır.

Türkiye bu konuda iklim koşullarının yerinde olması ve güneşli gün sayısının fazla olmasına rağmen yeterli yatırımı yapamamıştır. Ancak son günlerde bu konuya yoğunlaşma sağlanmıştır. Bu payda en çok yer alan ise Konya ili olmaktadır. Güneş panellerinin devlet kontrolünde kurulması sonucunda bazı kişilere de istihdam sağlanmış ve panellerin zarar görmemesi için bekçilik yapmaları sağlanmaktadır. Kış mevsimi veya güneş açısından verimsiz geçen günlerde aküler elektrik enerjisi depolanmasında katkı sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma başlıklı makalemizde güneş paneli sistemleri, Solar Sistemler Nedir ve yüzey dokuma işlemi hakkında bilgiler verilmektedir.