Elektronik Kart Tamiri

Elektronik kartlara dokunmadan önce alınması gereken önlemler bulunmaktadır. Bu yöntemlere ESD yöntemleri denilmektedir. Vücudumuzda bulunan statik yük malzemelerinin bozulmasına sebep olacak kadar yüksek olmaktadır. Programlı malzemeler statik yükten en fazla etkilenen malzemeler olmaktadır.

Elektronik Kart Tamiri

Elektronik Kart

Elektronik cihazların tamirinde, elektronik kart nedir sorusunun cevabının tam anlamı ile bilinmesi gerekmektedir. Elektronik cihazlarda baskılı devre kart içerisine montajı yapılacak olan komponentlerin arasında olan elektriksel iletişimini sağlamaktadır. Devre üzerinde bulunan yollar işlemlerden geçirilerek oluşturulur ve elektronik bacaklar yüzeyler üzerine lehim yapılarak sabitlenirler. Lehim yüzeyi olarak kabul edilen bu bölmenin arka kısmı ise komponent yani birleşen yüzey olarak adlandırılır.

Devre kartı oluşturan lehim maskesi ise yeşil renkte olmaktadır. Bunun yanında başka renklerde de olabilirler. Tamiri yapan kişilerin elektronik kart nedir ve devrelerin oluşumları hakkında tam bilgiye sahip olmaları işlerin daha kolay yapılmasını sağlamaktadır. Lehim maskesi bakır yolların korunmasında etkili bir rol oynamaktadır. Bu maske sayesinde lehimler taşma yapmaz ve kısa devre oluşmasını engellemektedir.

Elektronik Kart İşlevi

Elektronik bileşenlerin bir arada kalmasını sağlamak ve elektriksel bağlantının oluşmasını sağlamak elektronik kart ne işe yarar sorusunun cevabı olarak verilmektedir. Kartın kendisi esnek olmayan bir yapıda veya esnek olan modelleri de bulunmaktadır. Birçok elektronik kart türü bulunmaktadır. Çeşitleri sayesinde elektronik kart ne işe yarar konusuna açıklık getirilebilir. Baskılı devre kartları tek taraflı ve çift taraflı olarak hazırlanmaktadır. Tek taraflı kartlarda kartın bir yüzeyine iletken deseni yerleştirilir. Bu tip tek taraflı kartlar basit devrelerde kullanılmaktadır. Her iki yüzeyinde iletkenlere sahip olan kart türü de çift taraflı olan kartlardır. İki yüzey arasında da elektriksel bir bağlantı olması gerekmektedir. Karmaşık devreler için bu kart tipi daha uygun olmaktadır.

Elektrostatik Deşarj Önlemleri

Kart tamiri ile ilgilenen kişiler malzemelerin insan vücudunda bulunan statik enerji yüzünden bozulduğunu bilmektedirler. Hiçbir önlem almadan yapılan işlemler yüzünden sağlam olan kartlarda bozulmaktadır. Statik enerjinin karta doğrudan temas etmesi kartın deşarj olmasına neden olmaktadır. Bazı malzemeler elektriğe karşı duyarlılık göstermektedir. Bu duyarlılıklar elektronik kart tamiri sırasında bilinmelidir.

Devre Elemanları Duyarlılık Eşiği

  • Mosfet 100
  • Schottky Diyot 300
  • Eprom 100
  • Film Direnç 300
  • Jfet 140
  • Bipolar Transistör 380
  • Opamp 190
  • Scr 680
  • Cmos 250
  • Schottky Ttl 1000

Elektronik Kart Tamiri

Elektronik Kart Tamiri Sırasında Önlemler

Arızanın büyümeden kontrol edilmesi için elektronik kart tamiri yapan kişilerin duyarlılıkları bilmesi gerekmektedir. İnsan vücudunda depolanan statik enerji neme bağlı olarak da değişmektedir. Bu oranlar yaptığınız hareket ve bulunduğunuz ortama göre de değişmektedir. Tamire başlamadan önce vücutta bulunan statik elektrikten esd bileklikleri sayesinde kurtulabilirsiniz.

Topraklama hattını sürekli kullanmak istemeyenler için bu bileklikler oldukça kullanışlı olmaktadır. Kart tamirine başlamadan önce kartların detaylıca incelenmesi gerekmektedir. Kartta sıvı temasının olup olmadığından, daha önce müdahale edilip edilmediğinden emin olunması gerekmektedir. Eğer müdahale edilmiş ise kısa devre olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kartlar üzerinde işlem yapılmadan önce yapacağınız incelemeler işinizi kolaylaştıracaktır.

Kartınız üzerinde bulunan kondansatör de şişme meydana gelmiş ise bu parçayı komple değiştirmeniz gerekmektedir. Eğer değiştirme yapmazsanız tamiri tamamlasanız bile daha sonra bu kısım size sorun yaratacaktır. Devre üzerinde yanmış bir parça bulunuyor ise de bu parçayı değiştirmeden önce inceleyip parçanın neden yandığını öğrenebilir ve parçayı daha sonra değiştirirseniz bir daha bu gibi bir sorunla karşılaşmamak için önlem almış olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Topraklama Raporu Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.