Elektrik Pano Ölçümü

Elektriğin verimli kullanılabilmesi için tüm elektrik sistemleri bir pano üzerinde bulunan sistemler üzerinden kontrol edilmektedir.  Elektrik pano ölçümü yapılarak elektrik sistemlerinin güvenli olarak kullanılması sağlanmaktadır. Elektrik panoları bina ve tesislerde elektriğin tüm sistemlere dağıtılmasını sağlayan tüm kablo ve ekipmanların bir arada bulunduğu bir kabin sistemleridir. Elektrik panoları kullanım alanlarına göre farklı ölçülerde bina yapısına göre içerisinde tüm sistem gereksinimlerini taşımaktadır.

Ölçüm Yapılmasının Önemi

Elektrik enerjisinin kontrollü ve düzenli kullanılmasına aracılık eden elektrik pano ölçümü iş güvenliği açısından çok önemlidir. Yapılacak olan ölçümler ile elektrik ekipmanlarının güvenli çalışmasını sağlamakta ve ölçümlerle yetersiz seviyede kalan aparatların değiştirilmesini sağlamaktadır. pano ölçümleri yapılarak elektrik panoları içerisinde bulunan tüm ekipmanların kullanım süresini uzatacak ve güvenli çalışmasını sağlayacaktır. Elektrik panolarında meydana gelecek olan bir arıza işlerin yapılmasında kesintiye neden olacak ve firmanın maddi zarar görmesine neden olacaktır.

Elektrik Pano Ölçümü

Kimler Ölçüm Yapar?

Tüm elektrik sistemlerinde olduğu gibi elektrik pano ölçümü işlemleri de EMO kaydı bulunan Elektrik Mühendisi diplomasına sahip olan kişiler tarafından çeşitli termal cihazlar kullanılarak yapılmaktadır. Tüm işlemler Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliğine uygun olarak yapılır. Ölçümler yapılarak pano içerisinde bulunan kablolarda aşırı ısınma olup olmadığı, arızalı parça olup olmadığı ve bağlantı noktalarında hasar oluşup oluşmadığı tespit edilir. Olumsuz olarak yapılan tespitler anında sistemin yeterli seviyede çalışmasını sağlayacak şekilde düzeltilir.

Ölçüm İşlemleri

Elektrik pano ölçümü işlemleri yapılırken öncelikle tüm iş güvenliği tedbirleri alınmalıdır. Pano önüne yalıtım halısı serilmeli, kişiler çıplak elle hiçbir ekipmana ve kabloya dokunmamalıdır. Öncelikle termal ölçüm cihazları ile pano içerisinde ısı oluşup oluşmadığı tespit edilmelidir. Bina ve tesislerde kullanılan tüm sistemlerin, cihazları, topraklama sisteminin sorunsuz çalışabilmesi için gerekli ölçümlerin yapılması gereklidir. Elektrik sistemleri kontrolleri ve ölçümleri için akredite olmuş şirketlerden hizmet almaya özen göstermeli ve ölçümler sonunda hazırlanacak olan raporun geçerliliğine dikkat etmelisiniz. Özellikle işletmeler birçok belgelendirme gibi işlemler için elektrik sistemleri kontrol ve ölçüm raporlarına ihtiyaç duyacaktır. Bu ölçümlerin periyodik olarak yapılması önemlidir.

 

Bir önceki yazımız olan Elektrik Muayene Raporu başlıklı makalemizde Elektrik Muayene Raporu, kompanzasyon ve raporu hakkında bilgiler verilmektedir.