Elektrik Güç Formülü

Elektrik enerjisi sayesinde, gündelik yaşantınızın birçok noktasında hayatınızı kolaylaştıracak makineleri kullanıyorsunuz. Peki, gündelik hayatınızda sık sık kullandığınız bu elektrikli aletlerin çalışmasını sağlayan formül nedir? İnsanoğlunun hayatı boyunca, yaşamını idame ettirebilmesi için kullanacağı aletlerin büyük bir çoğunluğu; elektriksel güç formülü ile çalışır. Elektriksel güç ile ilgili formülü anlayabilmek için ilk olarak; elektrik enerjisi hakkında bilgi edinmenizde fayda var. İşin asıl matematiği elektrik enerjisini anladıktan sonra başlıyor.

Elektrik Güç Formülü

Elektrik Enerjisi Tanımı Nedir?

Enerji; ısınma, iş yapma, mekanik faaliyetleri hayata geçirme, soğutma ve de aydınlatma gibi oluşların kapasite gücüdür. Elektrik enerjisi ise; enerji halinde olan, elektrik yüklü atomların parçacıklar şeklinde yaptıkları hareketlerinden ortaya çıkar. Makinelerde ve de elektrik düzeneklerinde de bu enerjinin kullanılmasının en büyük sebebi de farklı ihtiyaçlar dahilinde en kolay dönüştürülebilen enerji açığını ortaya koymasıdır.

Elektriksel Güç Tanımı Nedir?

Enerji ile ortaya çıkan, elektrik enerjisinin çok farklı enerji çeşidine dönüşebildiğini öğrendikten sonra elektriksel güç nedir sorunun yanıtını daha kolay elde edebilirsiniz. Öncelikle elektriksel güç formülü ile ilgili kesinlikle dikkat etmeniz gereken en önemli nüanslardan birisi olan güç; birim zamanla bir denge içerisinde olan iş ya da dönüştürülme ihtimali olan enerjidir. Elektriksel güç ile ilgili iki farklı formül vardır. Bahsedilen iki formülden ilki; Joule Kanunu’na uygun olarak uyarlanan formüldür. İkinci formül ise: Ohm Kanunu’na dönüştürülen formüldür. Elektriksel güç formülü bu şekilde oluşmaktadır.

1-Joule Kanunu- Elektriksel Güç Formülü

Öncelikle Joune Kanunu’nda kullanılan fomülüzasyonu çözümleyebilirsiniz.

Elektriksel kuvvet ile ortaya çıkan iş: W

Elektron yükü: q

Üretici enerjinin ortaya koyduğu potansiyel: V

Akım tanımına göre ise; I=q\t

q=I.t

2- Ohm Kanunu- Elektriksel Güç Formülü

V=IR

W=(It).(IR)

W=I2Rt

Elektriksel güç nedir peki, formülü nasıl oluşturulur, işte cevabı…

P: potansiyel güç,

W: ortaya çıkan iş

T: iş, oluş esnasında ki süre

 

P = W/t

P = I2Rt / t

P = I2R

Elektrik Güç Formülü

Ortaya Çıkan Güç Nerelerde Kullanılıyor?

İşte evde, okulda, hastanede, işte, aklınıza gelebilecek her yerde kullanılan enerjinin, elektriksel güce dönüşümü bu şekilde gerçekleşir. Önemli olan potansiyel gücün zamanla olan dengesidir. Elektriksel güç formülü tamamen işin oluştuğu süre baz alınarak ortaya konuluyor. Elektriksel güç karşınıza çıkan birçok mekanizmanın çalışmasını sağlar. Bu mekanizmalardan en çok karşılaşma ihtimaliniz olan şey kesinlikle; ısıtıcılardır. Isıtıcılar, elektrik gücü ile çalışır.

Teknik bir mekanizmayı içerisinde bulunduran ısıtıcı sobaların iç mekanizması kablo, tel ve de elektrik güçlerinden oluşur. Yukarıda bahsedilen potansiyel güce sahip olan elektrik yüklü atom parçaları, tellere çarparak bir iş oluşturur. Bu iş sonucunda ise elektrik enerjisi ortaya çıkar ve de sobanız ısınır. Elektriksel gücün başka bir enerji olan ısıya dönüşümünün en basit örneği ısıtıcılardır.

Sadece ısıtıcılarda değil, elektriksel güç ayrıcı soğutucularda da kullanılan bir enerji çeşididir. Elektrik yüklü parçaların sıkışması sonucu ortaya çıkan soğuk gaz atomları elektriksel gücü soğutucularda farklı bir amaca hizmet etmek üzere dönüştürüyor.

Isıtıcı ve de soğutuculardan sonra, daha büyük mekanizma ve de makinalarda ki elektriksel gücün kullanımına göz atmaya ne dersiniz? Aynı güç elektrikli arabalarda ve büyük inşaat vinçlerinde kullanılır. Bu yüksek teknoloji ile çalışan makine ve de motorlarda ise; elektriksel güç kinetik enerji olarak dönüştürülüyor.

Kısacası elektriksel güç nedir diye düşünüyorsanız ya da ne işe yarıyor, hayatımızda ki yeri nedir merak ettiyseniz, işte hayatımızı kolaylaştıran çok sayıda ki makine ve motor aksanlarının çalışmasını sağlayan en önemli enerji olan elektriksel gücün dönüştüğü ve de kullanıldığı alanlardan birkaçı olan, ısıtıcılar, soğutucular ve de araç motorlarında ki dönüşümleridir.

Bir önceki yazımız olan Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma başlıklı makalemizde güneş paneli sistemleri, Solar Sistemler Nedir ve yüzey dokuma işlemi hakkında bilgiler verilmektedir.