Avometre ile Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır?

Avometre Nedir?

Avometre ölçü aletinin diğer adına Multimetre ölçü aleti denir. Birden fazla değeri ölçmek amacıyla kullanılan ölçü aletine Avometre denir.

Avometre ile akım değeri, gerilim değeri ve direnç değeri ölçülür. Akım değeri, Amper birimi ile ifade edilir. Gerilim değeri, Volt birimi ile ifade edilir. Direnç değeri, Ohm birimi ile ifade edilir. Binalarda ve elektrikli aletler de, elektrik kaçağının olmaması için mutlaka topraklama ölçümü yapılmalıdır.

Avometre ile Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır?

Topraklama Ölçümü İşlemi Nasıl Yapılır?

Topraklama çubuğunun olabildiği kadar derine gömülmesi gerekir. Topraklama çubuğunun olabildiği kadar derine kolay bir şekilde gömülmesi için toprağın nemli olması gerekir. Topraklama çubuğunun olabildiği kadar derine gömülmesi ile elektrik kaçağı riskinin ve elektrik çarpması riskinin önüne geçilmiş olur. Topraklama işleminde, topraklama elektrotu ve farklı renkte olan çeşitli kablolar kullanılır. Farklı renkte olan çeşitli kabloların doğru elektro da bağlanması gerekir. Topraklama ölçümü işlemi genellikle Meger cihazı kullanılır.

Meger Cihazı Nedir?

Topraklama ölçümlerinde yaygın olarak kullanılan ve doğru sonuçlar elde edilmesini sağlayan topraklama ölçüm cihazına Meger cihazı denir.

Avometre Aletinin Üzerindeki Kablo Giriş Yerleri Ne İşe Yarar?

Avometre aletinin üzerinde 4 adet kablo giriş yeri vardır. En sağ tarafta bulunan Com yazan bağlantı, ortak ve eksi bağlantıdır. Com yazan bağlantının yanında yer alan Volt Ohm yazan bağlantı ise, Avometre aletinin doğru akımda en fazla 1000 Volt çalışabileceğini, alternatif akımda ise en fazla 750 Volt çalışabileceğini gösterir. Volt Ohm bağlantısının yanında yer alan mili Amper yazan bağlantı ise, Avometre aletinin en fazla 200 mili Amper çalışabileceğini gösterir.

Miliamper yazan bağlantının içerisinde bir adet sigorta bulunur. En sol tarafta bulunan 10 Amper yazan bağlantı, en fazla 10 saniye içerisinde Avometre aletinin en fazla 10 Amper çalışabileceğini gösterir. En sol tarafta bulunan bağlantının içerisinde herhangi bir sigorta bulunmaz. Avometre ölçü aletini evde kullanıldığı zaman ilk önce dalgalı bir voltaj değeri gelir. Bu dalgalı voltaj değeri, asi voltajı ifade eder. Evler de kullanılan şebeke voltajına ”Asi Voltaj” denir.

Avometre ile Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır?

Avometre Ölçü Aleti Nasıl Kullanılır?

Avometre ölçü aleti ile doğru akım değeri, alternatif akım değeri, trafo akım değeri, amper değeri, gerilim değeri ve direnç değeri gibi değerler ölçülür. Avometre ölçü aleti, herhangi bir elektrikli cihazın kısa devre yapıp yapmadığını öğrenmek amacı ile de kullanılır. Avometre ölçü aletinde bir tane siyah ve bir tane de renkli olmak üzere toplam da 2 tane kablo vardır. Siyah kablonun Com yazan ortak bağlantı noktasına takılması gerekir. Akım değeri, Amper cinsinden ölçülmek istenir ise, renkli kablonun mili Amper yazan bağlantı noktasına takılması gerekir. Akım değeri, Volt cinsinden ölçülmek istenir ise, renkli kablonun Volt Ohm yazan bağlantı noktasına takılması gerekir.

Avometre Ölçü Aletini Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

  1. Avometre ölçü aleti ile ölçüm yapılırken, değerin büyüklüğüne göre alternatif akım veya doğru akım tercihi yapılmalıdır.
  2. Ölçülecek değer, Avometre ölçü aletinin sınırından küçük olmalıdır.
  3. Avometre ölçü aletinin ekranında sıfır değeri yazar ise kademelerin küçültülmesi gerekir.
  4. Avometre ölçü aletinin ekranında bir değeri yazar ise kademelerin büyütülmesi gerekir.
  5. Avometre ölçü aleti ile akım değeri ölçülecek ise, Avometre ölçü aleti kablolarının seri bir biçimde bağlanması gerekir.
  6. Avometre ölçü aleti ile gerilim değeri ölçülecek ise, Avometre ölçü aleti kablolarının paralel bir biçimde bağlanması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Solar Sistemlerde Yıldırımdan Korunma başlıklı makalemizde güneş paneli sistemleri, Solar Sistemler Nedir ve yüzey dokuma işlemi hakkında bilgiler verilmektedir.