50 Kvar Kompanzasyon Kondansatörü Fiyatı

Kapasitör adıyla da bilinen kondansatör birçok farklı kullanım sahasına sahiptir. Kondansatör, elektrik tesisat mekanizmalarında enerjiyi elektrik şeklinde alan olarak depolama işlevi gören ve iki ucu olan bir çeşit devre elemanıdır. Elektrik devre sistemleri ölçümlerinde C harfiyle gösterilir. Reaktif güç akımı üretilmesi, işletmelerde ve diğer kullanım alanlarında enerji maliyetinin kısılması için kullanılan sistem bütününe ise kompanzasyon denir. Ürünün kullanım alanı ve kapasitesine göre ise 50 kvar kompanzasyon kondansatörü fiyatı değişkenlik gösterir.

Kondansatörün İşlevi

Kompanzasyon panolarında üretilmiş olan reaktif güç geriliminin akışını kontrol etmek amacıyla kullanılan kondansatörler, iki ucu devre elemanı olmakla birlikte doğru akımı iletmezler, alternatif akımı iletme özelliğine sahiplerdir. Alternatif akımı iletme gibi bir özelliği olduğu için de kondansatörler, elektrik sistemlerinde birçok farklı amaçlarda kolaylıkla kullanılabilirler. Güç üretiminde kullanılan kompanzasyonlar bu sayede güç aktarımlarında, filtrelemelerde, rezonans devrelerinde gerilimi düzenleme ve kontrol etme amacıyla kullanılır. Tüm bu özellik ve işlevlerine göre 50 kvar kompanzasyon kondansatörü fiyatı gerek üretici firmanın markasına gerek tercih edileceği sistemin özelliklerine göre farklı fiyat değişkenliği gösterir.

50 Kvar Kompanzasyon Kondansatörü Fiyatı

Çalışma Prensibi

Kompanzasyon panolarında kullanılan kondansatörler, elektrik akımı aldığında iletken plakalarında çeşitli yönlerde ve eşit miktarda elektrik yükü yüklenir. Plakaların arasında genellikle yalıtkan bir madde olduğu için bu plakalar arasında herhangi bir elektrik akımı oluşmaz, elektrik alanı oluşur. Kondansatör plakaları arasında meydana gelen elektrik yükünün gerilim değerine oranı ise volt şeklinde hesaplanır. Bu şekilde çalışma sistemine sahip olan 50 kvar kompanzasyon kondansatörü fiyatı ürünün kullanıldığı alana, amacına, boyutlarına ve çeşidine göre değişmekle beraber farklı fiyat aralıkları bulunur.

Kondansatör Türleri

Süper kondansatör, seramik kondansatör, elektrolit kondansatör, trimer kondansatör ve tanhak kondansatör gibi farklı kondansatör çeşitleri bulunmakla birlikte her biri farklı alanlarda farklı amaçlar için tercih edilir. Aynı zamanda farklı kapasiteye sahip olan kondansatörler arasında en çok tercih edilen kondansatör çeşidi mika ve süper kondansatörler olmaktadır. Bu doğrultuda da 50 kvar kompanzasyon kondansatörü fiyatı da çeşidine göre farklılık arz eder.

Bir önceki yazımız olan 20 kvar Kompanzasyon Panosu fiyatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.