20 kvar Kompanzasyon Panosu fiyatı

İşletmeler elektrik enerji ihtiyaç seviyelerine göre farklı özelliklerde kompanzasyon pano türlerini kullanmaktadır. Yüksek gerilim elektrik enerjisi kullanan işletmeler 20 kvar kompanzasyon 

panosu fiyatı araştırmaları yaparak en uygun sistemin kurulumunu yaptırırlar. Kompanzasyon panosunun kvar değerine göre devrede kullanılacak olan tüm devre elemanlarının güç değerleri hesaplaması yapılır ve bu değerlere göre ürün seçimi yapılır. Önemli olan işletmenin reaktif güç gerilim ihtiyacının belirlenmesi ve en uygun değerlere sahip kompanzasyon sisteminin kurulumunun yapılmasıdır.

Kompanzasyon Panoları

Elektrik enerjisi iletim hatları sayesinde işletme girişinde bulunan trafoya iletmektedir. Trafodan sonra kompanzasyon pano sistemi kurulumu yapılarak, işletmelerde elektrik enerjisinin daha verimli kullanılabilmesini, enerji kayıplarını en aza indirmek amaçlanmaktadır. 20 kvar kompanzasyon panosu fiyatları hedeflenen amaç için kurulacak sistem kapasitesine göre belirlenir. Bu pano üzerinde bulunan sistem üzerinde çeşitli devre elemanları kullanılmaktadır. Kısa süreliğine elektrik enerjisini depolayabilmek için kondansatörler, motorların düzenli çalışmasını sağlamak için anahtarlama sistemi görevi gören kontaktörler, çeşitli sigortalar kullanılmaktadır. Tüm bu elemanların değerleri 20 kvar kompanzasyon sistemine uygun olacak şekilde belirlenir ve sistem üzerinde kullanım yerleri hazırlanacak olan şemada gösterilir.

20 kvar Kompanzasyon Panosu fiyatı

Kompanzasyon Çeşitleri

Üretim hizmeti veren işletmelerde kullanılan tüm cihazlar düzenli çalışabilmek için reaktif enerjiye ihtiyaç duyacaktır. Her işletmenin kendisine özel kompanzasyon sistemi bulunur ve bu sistem sayesinde enerji verimliliklerini artırırlar. Kompanzasyon çeşitleri arasında, grup kompanzasyon, tek tek kompanzasyon ve merkezi kompanzasyon olarak 3 farklı çeşitte hazırlanmaktadır. 20 kvar kompanzasyon panosu fiyatı seçilen çeşide göre belirlenir. İşletmede çok sayıda elektrik motoru bulunuyor ve kullanılan alıcılar belirsiz zamanlarda devreye giriyorsa bu sistemlerin düzenli çalışması için merkezi kompanzasyon çeşitleri tercih edilmektedir.

Kompanzasyon Periyodik Bakımları

Cihaz motorlarının düzenli çalışması için çekilen enerji yükünün ayarlanması için kullanılan kompanzasyon sistemleri kullanım yerlerine göre yılda en az bir defa olmak üzere periyodik bakımlardan geçirilmelidir. Öncelikle işletmeler için doğru sistemin belirlenmesi ve kurulumunun yapılması gereklidir. 20 kvar kompanzasyon panosu fiyatı yapılan araştırmalar ile en uygun sistem belirlenerek işletmenin her aşamada maddi tasarruf sağlaması hedeflenmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan 20 kvar Kompanzasyon Kontaktörü Fiyatı başlıklı makalemizde 20 kvar Kompanzasyon Kontaktörü, 20 kvar Kompanzasyon Kontaktörü Fiyatı ve kompanzasyon kontaktörü fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.