2. El Trafo

Trafolar, elektrik santrallerinde üretilen elektrik gerilimi yükseltmek amacıyla kullanılırken, kullanım alanlarında, santralden gelen yüksek gerilimi düşürmek için kullanılmaktadır. Gerilimin yükseltilmesinin amacı dağıtım esnasında güç kaybını en aza indirmek ve kullanım alanına istenilen verimlilikte enerjisin aktarılmasını sağlamaktır. Dağıtım merkezlerinde, bina girişlerinde, işletmelerde, şehir merkezlerinde birçok alanda farklı özelliklere sahip trafoları görebilmekteyiz. Birçok alanda 2. el trafo çeşitleri kullanılabilmektedir.

Trafoların yapısı

Trafolar bir çekirdek ya da nüve üzerine yapılmış sarımlardan oluşmaktadır. Trafo sarım hesabı yapılarak oluşturulacak trafonun özellikleri ve taşıyacağı güç hesaplanır. Trafo sarım hesabı primer sarım ve sekonder sarım olarak ayrı ayrı hesaplanır. Primer sarım dışarıdan gelen 220 volt akımı alır ve sekonder sarım bu akımı 12 volta düşürerek kullanılacak olan cihaza aktadır. Dışarıdan gelen giriş bağlantısı sekonder sarıma yapılırsan durum tam tersi olur. 2. el trafo alımlarında sarım hesaplamaları ve güç kapasitesi göz önüne alınmalıdır.

2. El Trafo

Trafo Tipleri

Trafolar, kullanım alanlarına göre çeşitlendirilmektedir. Yüksek gerilim trafoları, orta gerilim trafoları, alçak gerilim trafoları ve çok yüksek gerilim trafolarıdır. Trafolar yapılarına göre kuru trafo ve yağlı trafo olarak da ayrılmaktadır. 2. el trafo seçiminde daha kullanışlı ve bakımı kolay, uzun ömürlü olanlar seçilmelidir.

Alçak Gerilim Trafosu

Çeşitli fabrika ve işyerlerinde kullanılan alçak gerilim trafoları gerilim değeri 1 ile 1000 volt arasında şebekelerde kullanılmaktadır. Dayanıklı olması ve bakım istememesi nedeniyle kuru trafo modelleri tercih edilmektedir. Hava sirkülasyonu ile soğutma özelliğine sahip olan kuru trafolar 2. el trafo piyasasında da en fazla aranan trafo tiplerinden birisidir.

Orta Gerilim Trafosu

Orta gerilim trafosu 1 KVA ile 35 KVA arası gerilim şebekelerinde kullanılmaktadır. Daha fazla santrallerden dağıtım merkezlerine yapılan enerji transfer işlemlerinde kullanılmaktadır. 3 ile 35 KVA kullanan işletmelerde soğutma durumuna göre yağlı ya da kuru trafo modelleri kullanılmaktadır. Yağlı trafolarda kapalı sistemler tercih edilir. Kapalı sistem olduğu için kullanılan yağ oksijen ile temas etmeyecek ve oksitlenmediği için daha uzun süre kullanılabilecektir.

Kuru Trafolar

Elektrik gerilimini düşürmek ya da yükseltmek için kullanılan trafoların bakımları hem zaman hem de masraf gerektirmektedir. Bu durumlardan kaçınmak için ilk kurulumda biraz masraflı olan kuru tip trafo çeşitleri tercih edilmektedir. Kullanım aşamasında ısınan trafonun soğutma işlemi hava sirkülasyonu ile sağlanmaktadır. Bunun için ek fan sistemlerine ihtiyaç duyulabilmektedir. Trafo içerisinde kullanılan iletkenler cam elyaf destekli reçine ile örtülerek dış etkenlere karşı korunmuştur. Kuru tip trafo çeşitleri daha çok trafo merkezleri ve büyük alışveriş merkezleri gibi alanlarda kullanılmaktadır.

2. El Trafo

Yağlı Trafolar

Soğutma ve yalıtım özellikleri yağ ile sağlanan trafolara yağlı tip trafolar denilmektedir. Yağlı trafolarda tam kapalı ve genleşme depolu olarak kendi arasında iki türe ayrılmaktadır. Tam kapalı trafolarda, soğutma bölümlerine yağ doldurulur ve bu yağ genleşme göstermemektedir. Kapalı olduğu için oksijen ile teması olmayacak, oksitlenme oluşturarak kısa sürede yağın özelliğini bozmayacaktır. Atmosfere kapalı olduğu için bakım gerektirmemektedir. Tam kapalı hermetik trafolar üretim sonrasında, fabrika ortamında yağı doldurularak ve basınç ayarı yapılarak oksijene karşı kapatılmıştır.

Genleşme Tanklı Yağlı Trafo

Soğutma sisteminde yağ kullanılan trafo tiplerinin diğer çeşitleri arasında genleşme tank modeli çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Genleşme tanklarında yağ sıcaklığı 20 derece olarak yeterli seviyede yağ doldurularak kullanılır. Trafo üzerinde yağ seviyesini gösteren gösterge bulunmakta ve bu gösterge kontrol edilerek yağ seviyesi belirli ayarda tutulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Trafo Kompresör Fiyatları başlıklı makalemizde Aydın Trafo kompresör fiyatları, hava kompresörü ve trafo kompresör fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.