Trafo periyodik bakım hizmeti başlı başına özel bir uzmanlık işidir. Uzun yıllardır sektörde olan ALTEKSAN Mühendislik firması da Kocaeli ve İstanbul kentleri civarında bu alanda uzman hizmet veren en önemli kuruluşlardan bir tanesidir. En basit ifade ediş biçimi ile trafoların da belli periyotlar ile doğru bir biçimde yapılması son derece önemlidir.

 

Trafo Bakımını Kim Yapar? Zorunlu mudur?

Trafo bakımını kim yapar, zorunlu mudur sorusuna yanıt vermeden önce trafo bakımlarının periyodik olarak yılda bir kere ilgili bakım yönetmeliğine uygun bir biçimde yapılması gerektiğini ifade etmek gerekir. Trafo bakımını bu alanda uzman ve ilgili eğitimleri almış elektrik mühendisleri kontrolünde ilgili belgelere sahip elektrik teknikerleri yapar. Elektronik mühendislerinin trafo bakımı yapma yetkisi yoktur.

 

Trafo bakımını kim yapar, zorunlu mudur sorusunun ilk yanıtını verdikten sonra ikinci aşamada da zorunlu mudur sorusunun yanıtını vermek gerekir ise evet zorunludur olarak bir açıklama yapılabilir. Düzenli ve doğru bir biçimde trafo bakımı yapılmaz ise fabrika, maden tesisleri, petrokimya işletmeleri gibi yerlerde yangın, elektrik kaçağı gibi ciddi riskler oluşabilir. Bu sorunların oluşmaması için Alteksan Mühendislikten güvenle hizmet alınabilir.

Trafo Bakımı Nasıl Yapılır?

Trafo bakımı nasıl yapılır sorusuna yanıt vermeden önce bilinmesi gereken husus, trafo bakımına başlamadan önce gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması gerektiğidir. Trafo bakımı yüksek risk içeren bir çalışma olduğu için çalışan personeller de ilgili iş güvenliği ekipmanları giyer ve sonrasında bakıma başlarlar. Adım adım ve kontrollü bir biçimde trafo bakımı yapılır.

 

Trafo bakımı nasıl yapılır sorusuna şimdi yanıt vermek gerekir ise üstte belirtilen adımlar tamamlandıktan sonra hem trafonun yüzeyi hem de kabloları son sistem termal kameralar ile ölçülüdür. İkinci adımda sargıların ilgili cihazlar ile ölçümü vardır. Trafo üzerinde contaların yağ kaçağı olup olmadığına bakılır. Yine vidaların yeterince sıkı olup olmadığı kontrol edilir. Son adımda ise yüksek gerilim kısmında olan vidaların kontrolleri gerçekleştirilir. Varsa bir sorun giderilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Güç ve Dağıtım Transformatörleri Arasındaki Farklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.