Paratoner Kontrolü Nasıl Yapılır?

Yapılan araştırmalar dünya üzerinde saniyede 100 yıldırım düşmesi yaşandığını göstermektedir. Kentleşme ile beraber hayatımıza giren paratonerler oldukça önemli cihazlardır. Kendisi küçük olan bu cihazların işlevleri ise çok büyüktür. Paratonerler yüksek binaların ve sanayileşmenin olduğu bölgelerde sıklıkla tercih edilir.

Özellikle yüksek binalar, sivri uçlu yapılar, camiler, anten direkleri, telsiz direkleri ve havaalanı gibi yapılar yıldırımlardan en çok etkilenen yapılardır. İnsanların can ve mal güvenliğini sağlamada paratonerler son derece etkili teknik cihazlardır. İnsanların ve diğer canlıların yaşam alanlarını korumaya yardımcı olan paratoner kontrolü nasıl yapılır?

Paratonerler Ne İşe Yarar?

Halk arasında yıldırımsavar olarak bilinen paratonerler birden fazla bulutun çarpışması sonucu meydana gelen elektriksel akımın güvenli bir şekilde toprağa aktarılmasını sağlar. Binaların çatı kısımlarının en üst noktasına yerleştirilen paratonerlerin kurulumunda deneyimli teknik ekip çalışmalıdır. Elektrik mühendisleri tarafından montajı yapılmadan önce çalışıp çalışmadığı kontrol edilen paratonerlerin kurulumu teknisyenler tarafından yapılır. Paratonerlerin farklı çeşitleri olmasına rağmen çalışma prensipleri aynıdır. İletken tel, yakalama çubuğu ve iletken levha gibi malzemeler kullanılarak kurulan paratoner kontrolü nasıl yapılır? Ülkemizde paratoner kontrolü yasalar çerçevesinde düzenlenmiştir.

Paratoner Kontrolü Nasıl Yapılır?

Paratoner Bakımı

Yıldırımlar doğal olaylar olup yüksek elektrik akımı oluştururlar. Bu elektrik akımları eğer kontrollü bir şekilde toprağa ulaşmazsa insanların can ve mal kaybına neden olur. Bunun için yılda bir kez yapılması zorunlu olan paratoner kontrolü nasıl yapılır? Paratoner kontrolünde nelere dikkat edilir? Paratoner kontrolünde paratonerlerin sağlam olup olmamasına bakılır. Paratoner direğinde ve yakalama çubuğunda paslanma var mı ona bakılır. İniş iletkenlerinin belirli mesafelerden inip inmediği kontrol edilir. Ayrıca ölçüm klemensi kontrol edilerek, gerekirse yenisi takılır. Tüm bu işlemlerin devlet tarafından yetkilendirilmiş kurumlar tarafından yapılması hata oranını en aza indirger.

Topraklama Direnci Ölçümü

Paratoner kontrolü nasıl yapılır sorusuna verilecek ilk cevaplardan birisi topraklama direnci ölçümüdür. Çünkü paratonerler bulutlarda oluşan yüksek enerjiyi toprağa iletirler. Akım çok yüksek olduğu için toprağın bu direnci tolere etmesi gerekir. Her paratoner kontrolünde topraklama direnci mutlaka ölçülmelidir. Bu direnç 5 ohm olmalıdır. Eğer değer fazla çıkarsa bakır teller kullanılarak direnç düşürülür.

 

Bir önceki yazımız olan Orta Gerilim Sigortası Fiyatı başlıklı makalemizde Gerilim Sigortası, Orta Gerilim Sigortası ve Orta Gerilim Sigortası Fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.