Kompanzasyon panosu elektrikçilerin son derece yakından tanıdığı bir elektrik panosu türüdür. Elektrik üretim, dağıtım şirketlerinde olduğu gibi büyük fabrika tarzı işletmelerde de yer alır. Kısaca reaktif tarzda olan gücü minimize etme amaçlı olarak kurulan panolara bu isim verilir. Bu tür panolar kurularak elektrik zararları en aza indirgemeyi ve de akım ile gerilim faz farkı en aza indirilmeye çalışır. Tüm bunlara ilaveten cos açısı da bu pano vasıtası ile düzeltilip güç faktörünün 1 değerine yaklaşması sağlanır.

Kampanzasyon Panosu Malzemeleri

Kampanzasyon panosu malzemeleri olarak tanımlanan ürünler şunlardır: Uygun tipte olan reaktörler, uygun türde olan kontaktörler, akım trafoları, kondansatör bankları, kablolar, TMŞ sigortalar, reaktif güç kontrol rölesi, endüktif yük sürücüleridir. Bu malzemelerin her birisi kendi içinde başlı başına özellikler taşır. Doğru ve bilinçli bir biçimde satın alınması gerekir.

 

Kampanzasyon panosu malzemeleri nereden satın alınır diye merak edenler için Alteksan Mühendislik de istenilen malzeme, gereksinim duyulan miktarda satın alınarak kullanılabilir. Firmamız ağırlıklı olarak İstanbul ve Kocaeli kentinde hizmet verse de ürün satışlarını tüm ülke ölçeğinde gerçekleştiren son derece profesyonel bir kuruluştur. Birinci sınıf kalitede, ilgili standartlara göre üretilen kampanzasyon malzemelerini satışa sunar.

Kompanzasyon Faydaları Nelerdir?

Kampanzasyon faydaları nelerdir verilecek birçok yanıt vardır. Bunların en başında dağıtım ve iletim tesislerinin hem kapasiteleri hem de verimleri yükselir. Bir diğer faydası kullanılması planlanan trafo daha düşük değerli olabilir ki bu da başlı başına bir katma değerdir. Reaktif enerji tüketimi düşer. Buna bağlı olarak da doğal olarak elektrik faturalarına ödenen rakam düşer.

 

Kampanzasyon faydaları nelerdir sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt reaktif enerji şebekeden daha az çekilir. Bu da maliyetleri en aza indirgemek için işletmeler için son derece önemlidir. Kablo kesitlerinin daha küçük seçilmesi mümkün hale gelir. Elektrik dağıtım şirketleri açısından bakıldığında ise enerjinin hem satış, hem de üretim maliyetleri düşer ki bu da dağıtım şirketleri için artı değerdir. Konpanzasyon yapılarak daha ince iletkenler seçilebilir.

 

Alteksan Mühendislik Elektrik İşlerinde Güvenceniz

Güç sistemlerinizin güvencesi, Alteksan Mühendislik’te. Kocaeli ve İstanbul başta olmak üzere, geniş bir bölgede mühendislik hizmeti sunan firmamız, kompanzasyon, paratoner bakımı, paratoner raporlama, topraklama raporu, tesisat raporu, paratoner satışı ve montajı gibi kritik alanlarda uzmandır.

20 yılı aşkın bir süredir bu sektörde yer alan deneyimli mühendislerimiz, teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek, siz değerli müşterilerimize güncel ve etkili çözümler sunmaktadır. Kompanzasyon pano bakımından, paratoner montajına kadar tüm elektrik ihtiyaçlarınızda yanınızdayız.

Alteksan Mühendislik olarak, müşteri memnuniyetini birinci önceliğimiz olarak görüyor, hizmetlerimizi bu ilke üzerine kuruyoruz. Elektrik güvencenizi bize emanet edin, sadece işinizle ilgilenin. Alteksan, sizi her türlü elektriksel riskten korumak için burada.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Kompanzasyon Panosu başlıklı makalemizde kampanzasyon faydaları nelerdir, kampanzasyon panosu malzemeleri ve kompanzasyon panosu hakkında bilgiler verilmektedir.