ABB Kompanzasyon Kontaktörü

Elektrik enerjisi üretim sistemlerinin olmazsa olmaz gerekliliğidir. Makinelerin ve motorların çalışabilmesi için gerekli olan elektrik enerjisi barajlar, dağıtım hatları ve trafolar ile son tüketiciye ulaştırılır. Elektrik enerjisinin iletilmesi sırasında dağıtım hatlarında ve trafo sistemlerinde belirli iletim yükleri oluşur. Bu yükler hatlarda aşırı ısınma, trafo mekanizmalarında zaman zaman arızalar sebep olur. İletim hattı ne kadar çok alıcıya elektrik sağlarsa bu yük de o oranda artış gösterir.

Elektrik enerjisi iki çeşit üç faktöründen oluşan bir enerji türüdür. Gerçek güç olarak adlandırılan alternatif güç motorların çalışmasını, lambaların yanmasını, makinelerin harekete geçmesini sağlayan asıl güçtür. Bir de reaktif güç adı altında aktif olarak iş yapmayan bir güç çeşidi bulunmaktadır. Reaktif güç elektrik şebekesinde doğal olarak oluşan ve iletim hatlarının kalitesini doğrudan etkileyen bir güç çeşididir.

Şebekede oluşan reaktif gücün sistemin kalitesini düşürmemesi için kompanzasyon sistemleri kullanılmaktadır. Abb kompanzasyon kontaktörü ve kondansatörlerden oluşan bir sistem sayesinde reaktif gücün kötü etkisinden kurtulmak mümkündür.

ABB Kompanzasyon Kontaktörü

Reaktif Güç Nasıl Oluşur?

Reaktif güç motor, trafo, kaynak makinesi, flouresan lambalar gibi elektrikli cihazlar ilk çalışma sırasında şebekeden aşırı akım çekerler. Çekilen bu akım sayesinde cihazların çalışabilmesi için gerekli olan mıknatıslama etkisi oluşur. Cihazlar bu gücü kullandıktan sonra şebekeye tekrar geri verirler bu da sistemde aşırı yüklenmelere ve elektrik iletim kalitesinin düşmesine sebep olur. Özellikle reaktif güç oluşturan işletmeler bu durumun önüne geçmek için kompanzasyon panosu kullanırlar. Bir elektrik panosundan farkı olmayan bu panoların içinde röleler, kondansatörler, abb kompanzasyon kontaktörü gibi elektrik elemanları bulunur.

Kompanzasyon Sistemleri Nasıl Çalışır?

Kompanzasyon sistemleri elektrik makinelerinin ilk çalışma esnasında şebekeden aşırı çektikleri gücün şebekeye yüklenmeden bir pano vasıtasıyla tesisin içinden karşılanmasını sağlarlar. Cihazlar çalıştırıldığı zaman kompanzasyon panosu devreye girer abb kompanzasyon kontaktörü devrede anahtar görevi görerek kapanır ve pano içinde bulunan kondansatörlerde depolanan güç elektrik makinesine yönlendirilir böylelikle cihazın şebekeye fazla yük olmaması sağlanır.

Kompanzasyon Kontaktörleri Nasıl Çalışır?

Kompanzasyon panosu içinde bulunan kontaktörler bir çeşit anahtar görevi görürler. Yüksek akım ve gerilim altında çalışabilen özel anahtarlar olan bu elemanlar elektrik makinelerinin mıknatıslama gücü çektiği sırada devreye dahil olarak makinelerin kondansatörler vasıtasıyla beslenmesini sağlarlar. Gerekli güç makineye yönlendirildikten sonra abb kompanzasyon kontaktörü devreden çıkarak cihazın normal şebeke gerilimiyle çalışmasına devam etmesini sağlarlar.

Bir önceki yazımız olan 50 Kvar Kompanzasyon Panosu Fiyatları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.