Topraklama Ölçüm Raporunu Kimler Verir?

Yaşam alanlarında mal ve can güvenliği tedbirlerinin alınabilmesi için topraklama işlemlerinin yapılması büyük önem taşımaktadır. Önemli olan noktalardan birisi de topraklama işleminin yetkili kişiler tarafından yapılması ve doğru ölçülmesidir. Topraklama ölçüm raporu düzenleme yetkisi Elektrik Mühendisleri Odasına kayıtlı bulunan ve mühendis unvanına sahip olan Elektrik mühendisleri veya elektrik elektronik mühendislerine verilmiştir.

Topraklama ölçüm raporu için hizmet aldığınız firmalardan işlem için gönderilen kişilerden mühendislik belgelerini ve Elektrik Mühendisleri Odası kayıt belgelerini sormalısınız. Bu yapılacak işin doğru ve kaliteli yapılmasını sağlayacaktır. Yaşanabilecek bir sorun durumunda bu kişiler sorumlu olacaklardır.

Topraklama Ölçüm Raporunu Kimler Verir?

Topraklama Nedir?

Topraklama sistemi herkes tarafından sıklıkla duyulan bir terimdir. Ancak birçok insan topraklama sisteminin ne olduğunu ve nasıl yapıldığını bilmezler. Topraklama, bina ve tesislerde statik durumdaki elektrik gerilimlerinin, elektrik çarpması, cihazların bozulması, yangın gibi durumların yaşanmaması için metal aksamlar üzerinde biriken elektrik akımının toprağa iletilerek zararlarının önüne geçilmesi işlemidir. Topraklama işleminden önce topraklama ölçüm raporu hazırlanır ve bu rapora göre gerekli malzemeler kullanılarak topraklama işlemleri yapılar. Topraklama ölçüm raporu fiyatı bina ve tesislerin fiziki durumları, yapılacak test noktalarının sayısına göre değişmektedir.

Topraklama Nasıl Yapılır?

Topraklama, elektrik kullanımı olan tüm bina ve tesisler için zorunludur. Binalarda kullanılacak olan cihazların güvenli çalışabilmesi için elektrik tesisatına topraklama kablosu eklenir. Topraklama, bina dışında bir alanda belirlenen noktaya gömülecek olan topraklama iletkenlerine bağlantılar yapılarak tamamlanmaktadır.

Topraklama ölçüm raporu sonucu belirlenen noktaya 1 metre genişliğinde ve 1,5 metre derinliğinde bir çukur açılarak buraya topraklama için belirlenen bakır ya da galveniz levhalar yerleştirilir. Binaların metal su gibi tesisat borularından, paratonerden, cihaz bağlantılarının yapılacağı elektrik tesisatlarından topraklama iletken kablosu çekilir ve bağlantısı yapılır. Bu oluşabilecek olan elektrik kaçağı durumlarının canlılara ve cihazlara zarar vermesini önleyecektir.

Topraklama Çeşitleri Nelerdir?

Yapılacak olan tüm topraklama işlemleri Elektrik Enerjileri Topraklama Yönetmeliği ile nasıl yapılacağı belirlenmiştir. Topraklama ölçüm raporu fiyatı yapılacak topraklama çeşidine göre değişmektedir. Topraklama çeşitleri üç ana başlık olan, koruma topraklaması, işletme topraklaması ve fonksiyonel topraklama olarak belirlenmiştir. Bunların dışında tesis durumuna göre, yıldırıma karşı topraklama, raylı sistem topraklama, düşük gürültü topraklaması gibi çeşitleri de bulunmaktadır.

Topraklama Ölçüm Raporunu Kimler Verir?

Topraklama Önemli mi?

İster evimizde olsun ister iş yerlerinde olsun, can güvenliğine karşı alınacak olan tedbirlerin başında topraklama sisteminin yapılması gelmektedir. Evlerimizde kullandığımız buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi gibi birçok elektronik eşyanın elektrik sistemi, topraklama sistemine uygun olarak yapılmıştır. Bu cihazların fiş yapıları, topraklı fiş olarak hazırlanmaktadır. Evlerimizde de topraklı priz olarak kullanılan prizlerdeki topraklama sisteminin çalışıp çalışmadığın kontrol ettirmeliyiz.

Cihazların içerisinde bir elektrik kaçağı oluştuğunda, cihazın metal bölümlerine elektrik geçecek ve topraklama olmadığında bu cihazlara dokunduğumuzda elektrik çarpması oluşacaktır. Bunun için bu cihazların sabit metal bölümlerinin boyasız bölümlerine topraklama kablosu vida ile bağlanarak topraklama sistemine dahil olması sağlanır. Topraklama, can ve mal güvenliği açısından önemlidir.

Topraklama Alanı Nasıl Hazırlanır?

Topraklama alanı, bina ve tesislerin dışında bulunan toprak alanlara yapılır. Bunun için yetkili bulunan kişiler tarafından toprak direnci ölçümü yapılır ve uygun yer seçilir. Toprak yapısına göre belirlenen yere 1,5 metre derinliğinde bir çukur açılır, topraklama levhaları buraya dikey olarak yerleştirilir ve binadan gelen tüm topraklama kabloları bu levhalara iyice bağlanır. Bağlantı yapıldıktan sonra açılan çukur ve levhaların çevresi temiz toprak ile iyice doldurulur ve sıkıştırılır. Alanın korunması için üzeri kum ile kapatılır ve 6 cm kalınlığında beton dökülerek çeşitli etkenlerden korunmuş olur.

Bir önceki yazımız olan Reaktif Güç Nedir başlıklı makalemizde reaktif endüktif güç nedir, reaktif güç ve reaktif güç raporu hakkında bilgiler verilmektedir.