Siemens Kompanzasyon Kontaktörü

Elektrik enerjisinin iletimi barajlardan başlayan, havai hatlar ile taşınan ve son kullanıcının cihazına ulaşmasını sağlayan trafolardan geçen uzun ve zahmetli bir yolculuktur. Elektrik enerjisi iletilirken bazı enerji kayıpları yaşanmaktadır. Bu kayıplara verimlik düşüşü denilir. Enerjisinin iletimi esnasında ortaya çıkan ısı ve iletken etrafından oluşan manyetik alan barajdan çıkan elektrik enerjisinin uzun mesafeler kat ederken farklı enerji türlerine dönüşmesi akabinde kaybolmasına sebep olur.

Bu olumsuzlukların dışında reaktif güç olarak anılan bir gücün de elektrik iletim hattının verimini düşürdüğü bilinmektedir. Şebekenin aşırı yüklenmesini, trafonun ayırıcı ve bobin sargılarının aşırı ısınmasını ve buna bağlı arızaların artması riskini artıran reaktif güç elektrik üretim şirketlerinin en sevmediği güç biçimidir.

Reaktif güç şebekede kullanılmayan ve iletim sistemlerine yük oluşturan ve buna bağlı olarak da iletim verimliliğini düşüren bir güç çeşididir. Reaktif gücün varlığı ortadan kaldırılamasa da isteme etkileri değişik sistemler ile azaltılabilmektedir. Kompanzasyon sistemleri bu etkinin ortadan kaldırılması için uygulanan çözümlerden biridir. Bu sistemin içinde Siemens kompanzasyon kontaktörü önemli bir rol oynamaktadır.

Siemens Kompanzasyon Kontaktörü

Reaktif Güç Nasıl Oluşmaktadır?

Günümüzde kullanılan iki tip elektrik akımı çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan biri alternatif akım AC ve diğeri de doğru akım DC’dir. Doğru akım alternatif akımın özel doğrultucu devreler ile doğrultulması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Alternatif akım ise evimizde prizden aldığımız elektrik çeşididir. Kullanım alanı geniş olan alternatif akımın üretim tesislerinde ve sanayi sektöründe kullanılması sonucunda iletim hatlarına ekstra yük binmektedir.

Özellikle elektrik makineleri olarak bilinen ve motorla çalışan makineler reaktif güç oluşumunu doğrudan etkiler. Bu makineler ilk çalıştıklarında bir kalkınma akımı ihtiyacı duyarlar. Bu ihtiyaç makinenin normal çalışma akımından 200 kat daha güçlü bir akımdır ve anlık ihtiyaç duyulan bu akım elektrik şebekesinde anlık üç düşümlerine sebep olur. makine bu akımı kullandıktan sonra elektrik şebekesine geri verir bu da reaktif yani işe yaramayan gücü ortaya çıkarır. Siemens kompanzasyon kontaktörü tam da bu anda kompanzasyon panosunda devreye girmek suretiyle şebekeyi korur.

 

Kompanzasyon Kontaktörü Çalışma Prensibi

Kontaktörler elektik devrelerinin yüksek enerji altında çalışabilen mekanik anahtarlarıdır. Kontaktörler sayesinde bir çok kontrol ve devreye alma ya da devreden çıkarma işlemi kontrol edilmektedir.Otomasyon sistemlerinin en önemli parçaları arasında yer alan kontaktörler kullanım alanlarına göre farklı şekilde tasarlanmaktadırlar. Siemens kompanzasyon kontaktörü ise normal kontaktörlerden ziyade anlık güç yükselmelerinin etkilerinden korunabilecek şekilde imal edilmiştir. Normal kontaktörde olmayan bir süzme direnci bulunan kompanzasyon kontaktörlerinde kontakların zarar görmemesi için bu direnç anlık yükselen akımı süzerek kontakların sağlam şekilde çalışmasını sağlamaktadırlar.

Kompanzasyon Panosunda Kondansatörlerin Önemi

Kompanzasyon sistemleri elektrik makinelerinin anlık pik akımlarını karşılamak için devreye giren destek devreleridir. Makinenin başlangıç akımını şebekeden çekmek yerine kompanzasyon sistemi içindeki kondansatörlerde depolanan enerjiden çekmesi sağlanır. Şebekeden çekilen akım nominal değere gelince kompanzasyon sistemi devreden çıkar. Siemens kompanzasyon kontaktörü bu aşamada sistemin devreye alınması ve devreden çıkması işlemini yönetir.

Bir önceki yazımız olan Siemens Kompanzasyon Kondansatörü başlıklı makalemizde Kompanzasyon Kondansatörü, Siemens Kompanzasyon Kondansatörü ve Siemens Kompanzasyon Kondansatörü fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.