Kompanzasyon Kontaktörü

Elektrik tüketimi yüksek olan işletmelerde, kompanzasyon ile güç kat sayısının düzeltilmesi hem işletme için hem de ülke için faydalı olacağından, kompanzasyon sisteminin kullanımı orta ve büyük ölçekli işletmelerde zorunlu hale getirilmiştir.

Kompanzasyon Kontaktörü

Kompanzasyon Kontaktörü Kullanımının Faydaları Nelerdir?

Orta ve büyük ölçekli işletmelerde kullanım zorunluluğu getirilen kompanzasyon kontaktörü kullanıldığı taktirde, elektrik kayıpları ve elektrik geriliminde düşüş azalacağından ve işletmeye çekilen elektrik akımı düşeceğinden, işletmede kullanılan elektrikle çalışan malzemelerin ömrü uzamaktadır.

İletkenlerin daha ince kesitte seçilebilmesi, besleme transformatörü, kontrol, koruma ve kumanda ekipmanlarının daha düşük değerlerde seçilebilmesi, işletmede kullanılan trafonun ve işletmenin veriminin yükseltilmesi gibi pek çok konuda işletmeye fayda sağlamaktadır. Ayrıca bunların yanında, kompanzasyon kontaktörü kullanılan işletmelerde, şebekeden çekilen reaktif enerji miktarı da büyük ölçüde azalmaktadır. Bu da işletmede harcanan enerjiyi azalttığından işletme daha az bedel ödemektedir.

Ayrıca reaktif enerji bedeli ödemek zorunluluğu da ortadan kalkmış olur. Kompanzasyon kontaktörü kullanımı sadece işletmeler açısından değil elektrik şebekesi açısından da faydaları olan bir durumdur. İşletmelerin trafolardan çektiği toplam güç düşer ve bununla birlikte enerji nakil hatlarında oluşan kayıp ve gerilim düşmesi en aza indirilmiş olur.

İşletmelerde Kompanzasyon Kontaktörü 9 KW Sözleşmesi İle Zorunlu Tutulmakta

İşletmelerdeki sözleşme gücü 9 kw sonrası için kompanzasyon kontaktörü zorunlu hale gelir. Sözleşme gücü 9 kw – 29,9 kw arasında olan işletmeler, %33 endüktif sınırını ve %20 kapasitif sınırını aştıklarında ceza uygulaması ile karşı karşıya kalırlar. İşletmelerde kademeli olarak yine, sözleşme gücü 30 kw üstü, %20 endüktif sınır ve %15 kapasitif sınırı aştığı durumlarda cezai işlem uygulanmaktadır. Bu gibi durumların önüne geçebilmek adına işletmelerin kompanzasyon kontaktörü kullanmalarının önemi bir kat daha artmaktadır.

Düzenli Olarak Kontrollerinin Yapılması Gereklidir

Kompanzasyon kontaktörünün gerekli bakımları yapılmadığında ve işletme büyüdükçe kompanzasyon kontaktörünün işletmeye göre küçük kalması gibi durumlarda, işletmede kullanılan reaktif enerji miktarı artar. Faturalarda da çoğu zaman bu durum fark edilmez ve aktif elektrik tüketimi ile karıştırılır. Bu nedenle de işletmenin ödediği elektrik bedeli artar. Bunların önüne geçmek için, kompansazyon kontaktörü, işletmenin elektrik tesisatı ile entegre edilmiş olmalı ve gerekli kontrollerin periyodik olarak yapılması işletme açısından faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan  Kompanzasyon Kontaktörleri başlıklı makalemizde Kompanzasyon kontaktörleri, Kompanzasyon Kontaktörlerinin Yapısı ve kontaktör devre elemanları hakkında bilgiler verilmektedir.