Gebze Kompanzasyon

Elektrik enerjisi dünyada ve ülkemizde en çok tüketilen enerji çeşididir. Sanayinin gelişmesi ve her gün çoğalan konutlar ile aktif enerji tüketimi daha da artmaktadır. Enerji kaynaklarını tüketmemek için verimli kullanmak gerekir. Sürekli kullanılan enerji, maksimum ve ekonomik verilme üretilmeli, enerji nakil hatlarında 0 kayıpla iletilmeli ve dağıtılıp- tüketilmesi gerekir.

Kalite, süreklilik, yeterlilik ve ucuzluk. Bunlar elektrik enerjisinin üretilme ve iletilmesinde önemli faktörlerdir. Enerji kaynaklarının pahalıya kullanıldığı ülkemizde, enerjiden en iyi şekilde yararlanmak ve kaliteyi yakalamak için, reaktif güç kompanzasyonu sistemi geliştirilmiştir.

Kompanzasyon, gerilim ile akım arasındaki faz farkının, en ideal açıya getirilerek, sistemi olumsuz etkileyen reaktif güçlerin sıfıra yaklaştırılmasını sağlayan sisteme verilen addır. Enerji iletim hatlarının ve şebekenin gereksiz yüklenmesine neden olan reaktif güç, bu sistem sayesinde minimum seviyede tutulur. Gebze kompanzasyon firmaları, Gebze ve civar yerlere kompanzasyon kurulum, bakım ve montaj hizmeti vermektedir.

Enerjide Kompanzasyon Sistemi

Elektrik enerjisi, üretim aşamasından itibaren dağıtıma kadar kayıp olmadan sisteme ulaşmalıdır. Kompanzasyon sistemine sanayi ve fazla elektrik tüketimli yapılan yerlerde ihtiyaç duyulur. Başka bir tabirle, aktif güç maksimum seviyeye çıkarken, reaktif gücün minimum seviyede tutulmasıdır. Gebze kompanzasyon sistemleri ile az maliyetle enerji tüketimi gerçekleşir. Kompanzasyon, avantajlı bir sistemdir. Elektrik üretimi sırasında, kompanzasyon kullanımı ile elektrik enerjisinden çok fazla verim alınır. Elektrik tüketim maliyeti azalır.

Kompanzasyon Avantajları

Gebze kompanzasyon, sistemleri kullanıldığında çok fazla avantaj sağlar. Reaktif gücü dengede tutma akım ve gerilim arasındaki faz farkı azaltma işlemi reaktif güç kompanzasyonudur. Kompanzasyon yapılmadığı takdirde, büyük oranda enerji kayıpları oluşur. İletim hatları daha çok akım toplar ve gerilimde düşme meydana gelir. Bu düşmeler, enerji taşıma kapasitesini de düşürür. Gebze kompanzasyon sistemi ile enerji ucuz, kaliteli ve verimli kullanılır.

Kompanzasyon kullanımı yapılan yerlerde, çok fazla verim alınır, enerji israfı çok fazla azalır ve şebekede enerji taşıma verimliliği artar. Enerjinin verimli kullanılmasını sağlamak için, kompanzasyon panosunda sürekli bakım yapılması gerekir. Sürekli yapılan bakım ve onarım sayesinde verimli elektrik kullanımı artar.

Bir önceki yazımız olan Gebze Kompanzasyon Arıza Servisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.