Entes Kompanzasyon Kontaktörü

Endüktif yüklerin ve kapasitif yüklerin oluşturduğu etki sonucunda akım sinyalinin voltaj sinyaline göre maksimum 90 derece faz ayarı vardır. Endüktif yüklerin ve kapasitif yüklerin oluşturduğu etki sonucunda oluşan akım sinyali ile voltaj sinyali arasındaki faz ayarını düzelterek sıfır derece de sabit tutmaya yarayan işleme kompanzasyon denir.

Yüksek akım çeken devreler de kullanılan, bobine enerji verilmesi ile açık olan kontakları kapatan, kapalı olan kontakları açan, uzaktan kontrol edilmesine olanak tanıyan elektro manyetik anahtarlara Kontaktör denir. Entes kompanzasyon kontaktörü, yüksek kalkış akımlarını engellemek için özel olarak tasarlanan çift aşamalı kontaktördür ve entes kompanzasyon kontaktörü, yardımcı kontak bloğu ile yüksek kalkış akımlarını sönümleme dirençleri üzerinde ileterek aşırı akımları kabul edilebilir sınırlar içerisinde kalmasını sağlar.

Entes Kompanzasyon Kontaktörü

Entes Kompanzasyon Kontaktörünün Özellikleri Nelerdir?

Entes kompanzasyon kontaktörünün 6 tane özelliği vardır.

1)Entes komobpanzasyon kontaktörü, yardımcı kontak bloğu işlevi görür.

2)Bu kontaktör ile 3 fazlı bağlantı yapılır.

3)Söz konusu kontaktör, 60 KW’ye kadar olan tüm kondansatörleri birbirlerine bağlayabilme olanağı tanır.

4)Entes kompanzasyon kontaktörü, 220 Volt değerinde bobin voltajı sağlar.

5)Bu kontaktör, uzun elektriksel ömür sağlar.

6)Söz konusu kontaktör, UL sertifikasına sahip olan bir kontaktördür.

2 metal tabakanın arasına yerleştirilen ve yalıtkan bir özelliğe sahip olan elektrik devresi elemanına Kondansatör denir. Kondansatör, alternatif akımı iletme özelliğine sahip bir elektrik devresi elemanıdır. Kondansatör, doğru akımı iletmez. Kondansatör elektrik devresi elemanına Kapasitör veya Sığaç da denir.

Kondansatör Türleri Nelerdir?

Kondansatör türleri, kendi içinde 3 ana gruba ayrılır. Bunlar;

1)Seramik Kondansatör

2)Elektrolit Kondansatör

3)Tantal Kondansatör

1 PikoFarad ile 0.1 MikroFarad arasında bir değere sahip olan ve genellikle ses devrelerinde tercih edilen kondansatör türüne Seramik Kondansatör denir. Seramik Kondansatör türüne Mercimek Kondansatör de denir. 10 PikoFarad ile 0.5 MikroFarad arasında bir değere sahip olan ve genellikle güç kaynağı devrelerinde tercih edilen kondansatör türüne Elektrolit Kondansatör denir. Elektrolit Kondansatör türüne Silindir Kondansatör de denir. Kutuplu bir yapıya sahip olan kondansatör türüne Tantal Kondansatör denir.

 

Bir önceki yazımız olan Elektrik Pano Ölçümü başlıklı makalemizde elektrik ekipmanları, Elektrik Pano Ölçümü ve Ölçüm İşlemleri hakkında bilgiler verilmektedir.