Entes Kompanzasyon Kondansatörü

Entes kompanzasyon kondansatörü, elektrik akımının daha verimli bir şekilde işlev görmesi ve bu sayede ayrıca tüketicilerin elektrik akımından tasarruf etmesi için üretilmiş ve uygun bir fiyat tarifesinden tüketicilerin hizmetine sunulmuştur.

Reaktif kuvvet güç katsayısını aşağı doğru iten Entes kompanzasyon kondansatörü panolarının işletmeler açısından tercih edilmesi mecburidir.

Kompanzasyon düzeneği içeriğinde bulunan Entes kompanzasyon kondansatörü, elektronik donanım hatlarında, elektrik şalterlerinde, havai yapılı hatlarda ve tablo ve iletim kanallarında meydana gelebilen kayıpların önlenmesinde önemli bir rol üstlenir.

Kondansatör Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kondansatör, elektrik ve hatta elektronik cihazlar açısından hayati bir değer taşıyor ve aynı zamanda Entes kompanzasyon kondansatörü işlevi açısından da oldukça önem arz ediyor. İletken yapılı 2 adet plaka içerisine yalıtkan yapıdaki bir maddenin konulması neticesinde oluşturulan konsandatör elemanı, elektrik enerjisinin depolanmasında aktif bir şekilde rol alıyor. Bilgi kaybı meydana gelmesinin önlenmesinde ve reaktif kuvvetin kontrol edilmesinde aktif bir şekilde görev alıyor.

Entes Kompanzasyon Kondansatörü

Entes Kompanzasyon Kondansatörü Kullanıldığı Yerler

Entes kompanzasyon kondansatörü, işletmelerde, konutlarda ve sanayi bölgelerinde güvenle kullanılabilir. Diğer kondansatör türlerinde olduğu gibi Entes kompanzasyon kondansatörü bakımı yapılmalıdır.

Kondansatör Türleri

Uzman personel tarafından kurulumu gerçekleştirilen Entes kompanzasyon kondansatörü türleri elektronik devreler baz alınarak farklılık teşkil edebilir. Genel anlamda toplamda 2 çeşidi söz konusu olan kondansatörler, içerisinde yer alan yalıtım maddeleri de baz alınarak birden fazla alt türlere de ayrılabiliyor.

Sabit kondansatörler, üretim süreci boyunca değerleri sabit olarak ayarlanmış ve ayrıca söz konusu değerlerin tüketiciler tarafından yeniden ayarlanması da söz konusu değildir. Sabit kondansatörler ayrıca kendi içeriğinde de dielektrik türleri baz alınarak pekçok farklı gruptan baz alınmıştır.

Bunlar, elektrolit kondansatör, kağıtlı kondansatör, seramik kondansatör, smd kağıtlı kondansatör, plastik film kağıtlı kondansatör, mika kağıtlı ve mika kondansatör, tantal kondansatör ve son olarak da polyester kondansatör olarak isimlendirilir.

Ayarlı kondansatör türü ise, değeri azami ve asgari düzeylerden belirlendikten sonra üretim aşamasına geçilir. Sonrasında ise, tüketiciler tarafından gerek duyulması durumunda değer ayarında değiştirilme yapılabilir ve devreye entegre yapılabilir. Ayarlı kondansatör türünün ayrıca varyabl kondansatör, trimer kondansatör gibi farklı çeşitleri de söz konusudur.

Bir önceki yazımız olan Entes Endüktif Güç Kontrol Rölesi başlıklı makalemizde Endüktif Güç Kontrol Rölesi, Entes Endüktif Güç Kontrol Rölesi ve Güç Kontrol Rölesi Fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.