Elektrik Faturamda Ceza Var Mı?

Günümüzün en büyük nimetlerinden olan ve neredeyse her alanda kullanılan elektrik enerjisi, kullanımının artması ile birlikte, yaşanan kayıplarda artıyor. Hatta ülkemizde yıllık olarak üretilen enerjinin %35’i daha kullanılamadan yok oluyor. Bunun sebebi abonelik sözleşmesinde anlaştığınız miktarın üzerinde bir güç akımı çekmek ve, bunu çeken cihazın ihtiyaç fazlasını tekrar şebekeye vermesidir.

Şebekeye tekrar verilen akımda, sistemin asimetrisinde bozulmalara ve sistemin yıpranmasına neden olmaktadır. Yaşanan elektrik kaybı hem aboneye, hem de ülke ekonomisine negatif olarak yansır ve sonuç olarak israf yaşanmış olur. Bu tarz problemlerin önüne geçmek ve enerji israfını önlemek için bir kaç önlem alınabilir. Fakat ilk olarak elektrik faturamda ceza var mı sorusunu kendinize sormalısınız.

Elektrik Faturamda Ceza Var Mı?

Faturada Ceza Olup Olmadığı Nasıl Öğrenilir?

Elektrik faturamda ceza var mı diye merak eden bir kişi iseniz, bunu faturanıza bakarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Eğer faturanızın tüketim tutarı kısmının ikinci sütununda yer alan rakamlarda yüksek bir sonuç var ise faturanızda ceza var demektir. Faturaya bakarak elektrik faturamda ceza var mı sorusunu kolaylıkla yanıtlayabilirsiniz. Eğer ceza durumu var ise, önlemler almalı ve yaşanacak enerji kaybının önüne geçmelisiniz. Alacağınız her önlem size ve ülke ekonomisine pozitif olarak yansıyacaktır.

Elektrik Kullanımındaki Ceza Nasıl Önlenir?

Elektrik faturamda ceza var mı, sorusuna yanıtınız evet ise, bunun önüne geçmelisiniz. Bu durumun önüne geçmek i.in alabileceğiniz önlemlerin başında yüksek şekilde enerji çeken cihazları gözden geçirmeniz gelir. Genelde işletmelerde yaşanan bu duruma, yüksek enerji çeken cihazlar sebebiyet verir. Çünkü şebekeden çekilen yüksek akım, kullanılmadığı taktirde tekrar şebekeye verilir ve şebeke bileşenlerinin zarar görmesine yol açar. Bu cihazları gözden geçirdikten sonra, en sık tercih edilen teknik önlemlerden olan reaktif güç kompanzasyonu cihazını sisteme dahil etmektir. Bu cihaz ile yaşanacak kayıpların, büyük oranda önüne geçebilirsiniz.

Kompanzasyon Nedir?

Önemli ölçüde gerilim düşmesini neden olan ve güç kaybına yol açarak, enerji iletim hatlarını ve enerji iletim transformatörlerini boş yere yükleyen Reaktif akımın önlenmesi gerekir. Bunu önlemek için kullanabileceğiniz teknik cihazlardan olan reaktif güç kompanzasyonu, sisteme dahil edildikten sonra çalışmaya başlayacak ve yaşanabilecek kayıpları önüne geçecektir.

 

Bir önceki yazımız olan ABB Kompanzasyon Kontaktörü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.