5 Kvar Kompanzasyon Kontaktörü Fiyatı

Küçük, orta veya büyük ölçekteki birçok sanayi işletmesi, üretim tesislerinde kullanmış olduğu elektrik enerjisi faturalarını düşürmek ve tesislerde kullanılan elektrik enerjisinden tam verim sağlamak amacıyla kompanzasyon pano sistemlerine gereksinim duyuyor. Bu sistemler sayesinde işletme tesislerin ihtiyaç duyduğu reaktif güç enerjisi şebeke merkezinden değil de, bu kompanzasyon panolarından üretilerek sağlanmaktadır. Dolayısıyla kompanzasyon panolarının türüne göre 5 kvar kompanzasyon kontaktörü fiyatı farklı seçeneklerle sunuluyor.

Kontaktör Yapısı

Farklı kullanım sahasına sahip olan kontaktör cihazlarının yapısı; elektromıknatıs,kontak ve palet bölümlerinden oluşur. Cihaz ölçülerine göre 5 kvar kompanzasyon kontaktörü fiyatı da değişkenlik gösterdiği gibi kullanım amacı ve alanına göre üretim özellikleri de değişir. Kontaktör cihazının elektromıknatıs bölümü demir bir nüve üzerine sarılan bir bobinden meydana gelir. Aynı zamanda kullanılan bakır levhalar ise akım değeri ve yönüne göre oluşabilecek titreşimden kaynaklı gürültüyü minimize etmek için kullanılır. Palet bölümü ise kontaktör cihazının en hareketli bölümünü oluşturur ve bu paletlerin üzerinde kontaklar yer alır. Elektrik devreye girdiğinde mıknatıslanma oluşarak bu sayede palet harekete geçer ve kontakların açılıp kapanarak çalıştırılması sağlanır.

5 Kvar Kompanzasyon Kontaktörü Fiyatı

Kontaktör Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Pano şemasında nasıl belirtiliyorsa o şekilde bağlantısı yapılan kontaktörler, kompanzasyon panolarının vazgeçilmez araçları arasında yer alır. Kompanzasyon panosunun boyutuna ve ihtiyaca yönelik bulunan özelliklere göre 5 kvar kompanzasyon kontaktörü fiyatı da üretici firma tarafından belirlenir. Kompanzasyon panolarında kullanılan kontaktörler, barada yer alan sigorta çıkışından hemen sonra kullanılır. Sigortadan çıkan elektrik kablosuna bağlanır ve bu şekilde montajı yapılır. Kontaktörden çıkan kablo ise alıcıya ya da motorun enerji girişinin olduğu bölüme bağlantısı sağlanır.

Kontaktör Bakımı Nasıl Yapılır?

Kontaktör cihazları periyodik aralıklarla temizleme ve bakım işlemi gerektiren cihazlar olup rutin kontrol ve bakımlar cihaz ve sistemin uzun ömürlü olmasında büyük etkiye sahiptir. Sistemin düzenli şekilde çalışmasını sağlayan bakımlar aynı zamanda kontaktör arıza durumlarda ortaya çıkacak enerji kaybı ve kesintisinin önüne geçilmesini ve kayıpların minimuma indirilmesini sağlar. Kontaktör bakımlarında ilk olarak gözle yapılan kontrol sırasında bağlantılarda herhangi bir oksitlenme, cihaz yüzeyinde şişme veya patlama olup olmadığına bakılır. Aynı zamanda bakımı ve kontrolü kadar kullanıcılar açısından fiyatı da önemlidir. Kullanılan kontaktör türü, boyutu ve özelliğine göre 5 kvar kompanzasyon kontaktörü fiyatı belirlenmekte olup cihazın fiyatı asla kalitesini belirlemez.

Bir önceki yazımız olan 5 Kvar Kompanzasyon Kondansatörü Fiyatı başlıklı makalemizde 5 Kvar Kompanzasyon Kondansatörü, 5 kvar kompanzasyon kondansatörü fiyatı ve kompanzasyon kondansatörü fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.