2. El Trafo Alım Satım Fiyatları

Trafo ya da tam adı ile transformatör, elektrik dağıtımından sorumlu olan cihazlara verilen isimdir. Bazen sadece tek bir binaya bazen ise koskoca bir şehre ya da mahalleye elektrik dağıtımı bu cihazlar vasıtasıyla gerçekleştirilir. Bu nedenle bölgelerin yaşam kalitesinin artması ve bölgelere kesintisiz bir şekilde elektrik sağlanabilmesi açısından trafo seçimine azami dikkat sarf edilmesi gerekmektedir. Elbette zaman zaman sıfır trafolar yerine ikinci el trafolar da satın alınabilir. Ancak 2. el trafo alım satım fiyatları hiçbir zaman tıpkı sıfır trafolarda da olduğu gibi tek ölçüt olarak düşünülmemelidir. Ne de olsa can ve mal güvenliği bakımından da trafoların önemi görmezden gelinemeyecek düzeydedir.

2. El Trafo Alım Satım Fiyatları

Trafo Binası da Hiçbir Zaman İhmal Edilmemeli

Trafo alım satımlarında trafo binası da hiçbir zaman yabana atılmamalıdır. Ne de olsa trafo binası trafoları dış etmenlerin tamamına karşı koruyacaktır. Hava durumu ve benzeri dış faktörlerden etkilenmeyen trafolar da çok daha uzun bir kullanım ömrüne sahip olacak ve sorun meydana getirmeden çalışmaya, elektrik sağlamaya devam edeceklerdir. Buna ek olarak trafo binaları sayesinde etraftaki insanların güvenliği de büyük oranda sağlanmış olacaktır. En azından trafolara temas engellenebilecektir.

İkinci El Trafolar da Rahatlıkla Tercih Edilebilir

Trafo alım satımlarında zaman zaman ikinci el trafolar da tercih edilebilir. Ancak ikinci el trafo alım satımlarında sıfır trafolara kıyasla biraz daha dikkatli davranmada yarar vardır. Ne de olsa bu trafoların daha öncesinde ne şekilde kullanıldığı, ne kadar süre kullanıldığı ve hangi amaca uygun kullanıldığı çok önemlidir. Elbette 2. el trafo alım satım fiyatları uygun ise bu her zaman için kalitesiz bir ikinci el trafo satın alındığı manasına gelmez. Fiyat haricinde pek çok husus değerlendirilerek alım satım yapılması gerekir. Öyle ki ikinci el olmasına rağmen neredeyse sıfır ayarında olan trafolar da azımsanmayacak kadar fazladır.

Trafoların Amacına Uygun Seçilmesi Gerekir

Trafoların amaçları birbirinden farklı olabilir. Ne de olsa her trafonun elektrik sağlayacağı yer diğerinden farklıdır. Bu bağlamda trafoların kendilerine has dayanma eşikleri ve kapasiteleri de olacaktır. İşte bunlar dikkate alınarak bir seçim yapılması şarttır. Aksi halde kısa süre içerisinde trafolarda birtakım arızalar meydana gelecek ve trafoların yenilenmesi ya da değiştirilmesi icap edecektir. Keza dayanma eşiği ve kapasitesi yetersiz olan trafolarda sık sık elektrik kesintileri de meydana gelecek ve bu kesintiler yaşamı adeta çekilmez hale getirecektir.

2. El Trafo Alım Satım Fiyatları

Trafolarda Güvenliğe Çok Dikkat Edilmelidir

Trafolarla ilgili en önemli güvenlik donanımlarından bir tanesi de izolasyondur. Yalıtım olarak da isimlendirilmesi mümkün olan izolasyon, genel olarak izolasyon trafosu adı verilen özel bir şebeke ile gerçekleştirilir. İzolasyon trafosu, şebekeye herhangi bir şekilde temas edilmesi durumunda devrenin kişinin bedeni üzerinde tamamlanmasını ve bu sayede elektrik çarpması gibi durumları önleyecektir. Keza izolasyon trafoları sayesinde şebekede herhangi bir kaçak bulunması durumunda diğer cihazların da bu kaçaktan zarar görmesi kısmen yahut tamamen önlenebilecektir. Bu nedenle 2. el trafo alım satım fiyatları değerlendirilirken izolasyon da dikkate alınmalıdır.

Trafo Bağlantıları Neye Göre Seçilir?

Trafo bağlantılar, trafoların sargılarına uygulanan bir donanım olarak ifade edilebilir. Trafo bağlantısı seçerken öncelikle trafonun gücü, gerilimi ve enerji sağlayacağı sistemin simetrisi olarak da adlandırılan nötr noktası yüklenme kabiliyetine dikkat edilmesi şarttır. Bununla beraber üç tür trafo bağlantısı bulunduğu da unutulmamalıdır. Bunlar üçgen, zikzak ve yıldız bağlantı olarak ifade edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Topraklama Raporu Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.