2,5 kvar kompanzasyon kondansatörü fiyatı

Elektrik sektörünün en önemli devrelerinin başında gelen kompanzasyon panoları sayesinde elektrik hattı boyunca devam eden aktif gücün yanında reaktif güç sebebi ile meydana gelen akım ile voltaj arasındaki yaklaşık 90 derecelik faz farkı ortadan kalkar. Böylece gerek üretici firmalar gerekse kullanıcı firmalar kar eder. Kompanzasyon panoları evlerde kullanılmaz. Daha çok sanayi tesislerinde, şantiye alanlarında ve tersane gibi büyük üretim ve iş yapan yerlerde kullanılır. Kompanzasyon panolarının kurulumda en önemli parça olan kondansatörlerin piyasada bir çok farklı çeşidi vardır. İşletmelerin kullandığı elektrik enerjisinin kapasitesine göre belirlenen 2,5 kvar kompanzasyon kondansatörü fiyatı marka ve modele göre değişiklik gösterir.

Kondansatör nedir?

İki iletken levhanın arasına bir yalıtkan cihazın yerleştirilmesi ile elde edilen ve elektrik enerjisini depolayabilme özelliği olan kondansatörler, piyasada kapasitör ve sığaç gibi isimlerle de bilinir. Elektriği geçirmeyen bu yalıtkan malzemeye elektriği geçirmeyen anlamında dielektrik parça da denir. Elektronik sektörünün en vazgeçilmez parçası olan kondansatörler, yalıtkanın cinsine, dayanma gerilimleri ve depolama yük miktarlarına göre kullanacak sektörün ihtiyacına karşılık verecek özellikler de seçilmelidir. Genellikle orta ölçekli işletmelerde kullanılan 2,5 kvar kompanzasyon kondansatörü fiyatı kondansatörün tasarımına göre değişir. Piyasada hemen hemen her boyutta ve şekilde kondansatör bulmak mümkündür.

2, 5 kvar kompanzasyon kondansatörü fiyatı

Kondansatörlerin kullanım alanları

Elektronik sistemlerde kondansatörler dört farklı amaç için kullanılır. Bunlardan birincisi ve en önemli özelliği elektrik enerjisini depolamaktır. İkinci olarak doğrultma amacıyla kullanılır ve doğrultma tipleri sayesinde alternatif gerilim doğru gerilime çevrilir. Kondansatörler elektrik devrelerinde genellikle filtreleme amacı ile kullanılır. Ayrıca kompanzasyon amaçlı kullanılan kondansatörler verimin düştüğü yerlerde kondansatörün depolama özelliğini kullanırlar. Bu tip kondansatörler genellikle şantiyelerde tercih edilir. 2,5 kvar kompanzasyon kondansatörü fiyatı kondansatörün özelliğine göre belirlenir.

Kondansatörlerin sabit güç değerleri

Kondansatörlerin çalışma gerilimlerine ve depolayabilecekleri yük miktarına göre fiziksel ebatları değişir. Bunun yanında piyasada en çok üretimi yapılan sabit güç değerleri 0, 50 den başlayıp 10p kvar’a kadar üretilir. Daha büyük güçler için özel üretimler bulunur. 2,5 kvar kompanzasyon kondansatörü fiyatı  için farklı marka ve modellere bakmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Trifaze Kondansatör başlıklı makalemizde Trifaze Kondansatör, Trifaze Kondansatör fiyat ve trifaze kondansatör garanti hakkında bilgiler verilmektedir.