12 Kademeli Kompanzasyon Panosu

Gerek sanayi bölgelerinde ve gerekse de konut alanında güvenle tercih edilen 12 kademeli kompanzasyon panosu garanti dahilinde üretildiğinden işletmeler tarafından güvenle kullanılabilir.

12 Kademeli Kompanzasyon Panosu Tercih Edilme Nedenleri

Uygun fiyat tarifesinden satışa sunulan 12 kademeli kompanzasyon panosu kullanımı pratik olduğundan, kalite standartları üzerinden üretilmesi sebebiyle işletmeler tarafından uzun dönemli kullanılabildiğinden en çok tercih edilen kompanzasyon panosu türlerinden biridir. Uzun dönem kullanımlarında arıza olasılığı düşük ve kalite bakımından daha üst seviyede olması avantajlıdır.

12 Kademeli Kompanzasyon Panosu

12 Kademeli Kompanzasyon Panosu Önemi

Diğer kompanzasyon panoları türlerinde olduğu gibi, işletmelerde elektrik tüketiminde önemli oranda tasarruf yapılmasını sağlayan 12 kademeli kompanzasyon panosu reaktif kuvvetin meydana getirdiği kayıpların engellenmesinde ve gereksiz yere yüksek tutardan elektrik faturası ödenmesini önlemede önemli bir konuma sahiptir.

kademeli kompanzasyon panosu söz konusu olmayan bölgelerde kablo, hatlar, çekim ve gerilim potansiyeli yüksek olabilir ve şebeke mekanizmasında güç kaybı meydana gelir.

12 Kademeli Kompanzasyon Panosu Bakımı

Diğer kompanzasyon panolarında olduğu gibi 12 kademeli kompanzasyon panosu bakımları mutlaka gerçekleştirilmelidir. 12 kademeli kompanzasyon panosu bakımı periyodik olarak gerçekleştirilmeli ve bakım işlemleri sırasında 12 kademeli kompanzasyon panosu herhangi bir kısmında arıza ya da herhangi bir olumsuzluk durumu söz konusu olup olmadığı kontrol edilmelidir.

İleriki dönemlerde arızalanmaya sebep olabilecek aşırı ısınmış veya kararmış olan komponetler ve sızıntı gerçekleştiren kondansatörler uzman personel tarafından belirlendikten sonra özel vakum yapılı süpürge sayesinde tüm kir ve tozlardan temizlenir.

Faz-faz ve faz-nötr alanı kontrol edilerek kondansatör mekanizmasına enerji ulaşımı sağlanır, tüm fazlardan geçiş sağlayan elektrik akımı ölçülür ve not defterine kayıt edilir, alınan kayıtlar ile önceki süreçte yapılan ölçümler karşılaştırılarak aralarında herhangi bir farklılığın olup olmadığı tespit edilir.

Güç etkeni ile güç analizasör mekanizmasında gerilim ve akım ölçümü aynı anlar içerisinde gerçekleştirilir.

Ölçüm sırasında özellikle kondansatörlerde gerilim durumu söz konusu olmamasına özen gösterilir. Son bakım aşaması olarak da faz-faz ve faz-nötr arasındaki bağlantılarda gerilim durumu kesintiye uğratılarak kondansatör bank kapasidans ölçüm işlemleri gerçekleştirilir.

Bir önceki yazımız olan 10 Kvar Kompanzasyon Kontaktörü Fiyat başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.