10 Kvar Kompanzasyon Kontaktörü Fiyat

Kompanzasyon sistemleri reaktif güç taleplerinin yoğun olduğu yerlerde asal olarak kullanılması gereken sistemler içinde yer almaktadır. Reaktif güç oluşumu elektrik iletim hatları için sağlıksız bir durum olarak tabir edilmektedir. Bu durum elektrik hatlarının ve şebekeyi oluşturan diğer aktarım elemanları gibi ekipmanların çalışma sağlığını doğrudan etkilemektedir. Elektrik makineleri için reaktif güç talebi çok doğal bir olaydır. Önemli olan oluşan reaktif gücün şebeke gerilimi ile değil de harici bir destek kaynağı tarafından karşılanmasıdır.

Reaktif güç bir kez kullanıldıktan sonra şebekeye salınan ve şebekede yük potansiyeli oluşturan gereksiz enerji verilen bir diğer addır. Bu durum gerçek güç faktörü olan alternatif akımın iletimini ciddi anlamda etkilemektedir. Ayrıca reaktif güç elektrik şirketlerinin de faturalandıramadığı ve firmaya zarar ettiren bir güç çeşididir.

Bu yüzden reaktif güç talep sınırını aşan işletmeler kompanzasyon panosu kullanmazlar ise bu durum tüketici firmaya ceza olarak yansıtılmaktadır. Kompanzasyon panoları işletmenin ihtiyacı doğrulusunda imal edilirler. 10 kvar kompanzasyon kontaktörü fiyatı yine ihtiyaç durumuna göre imal sırasında kullanım adedine göre belirlenmektedir.

10 Kvar Kompanzasyon Kontaktörü Fiyat

Kompanzasyon Panosu İmalatı Nasıl Yapılır?

Kompanzasyon panolarının içeriğinde reaktif güç ihtiyacına karşılık gelecek büyüklükte kondansatörler, kontrol ekipmanı olarak kontaktörler, raektif güç röleleri, kontrol sistemleri gibi bir çok eleman bulunmaktadır. Pano tasarlanırken işletmenin ihtiyacı olan reaktif güç hesaplanmış olmalıdır. Bu reaktif gücün şebekeden alınmak yerine panodan karşılanması sağlanır. Maliyet açısından bakıldığında 10 kvar kompanzasyon kontaktörü fiyatı panonunun kaç kademeli kondansatör ile imal edileceği kararlaştırıldıktan sonra genel imalat teklifi içinde belirtilmektedir.

Her Kompanzasyon Kontaktörü Aynı İşi Mi Yapar?

Kontaktörler temel olarak kontrol devre elemanları olarak çalışan mekanik elektrik aletleridir. Üzerlerinde bir süzme direnci ve elektrik iletimini sağlayan metal bir kontak bulunmaktadır. Yüksek gerilim altında çalıştıkları için de dayanıklı malzemelerden yapılmaları gereklidir. 10 kvar kompanzasyon kontaktörü fiyatı belirlenirken çalışma sıcaklığı, açma kapama sayısı, markası gibi etmenler elemanın satış fiyatını doğrudan etkilemektedir.

Reaktif Güç Aşımı Cezalarının Oranları

Reaktif güç talebinin yüksek olduğu işletmelerin kompanzasyon panosu kullanmaması akabinde TEDAŞ tarafından firmalara cezalar kesilmektedir. 50 KVar altında güç kullanan firmalar bu gücün %20 sini reaktif olarak şebekeye salarsa ya da 50 KVar üstünde güç kullanan firmalar bunun %15’ini yine şebekeye reaktif olarak verirlerse ceza işlemine uğrarlar. 10 kvar kompanzasyon kontaktörü fiyatı kesilen cezaların miktarları düşünülünce gerçekten küçük bir maliyet gibi kalmaktadır.

Bir önceki yazımız olan 10 Kvar Kompanzasyon Kondansatörü Fiyatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.